Ja esi piedzīvojis fizisku vai seksuālu vardarbību, ļoti iespējams, ka jūties nobijies, neziņā, un vienatnē ar savu pārdzīvojumu. Iespējams, ka vardarbība vēl turpinās un nezini, ko iesākt, lai tas beigtos.
Bērni, kas piedzīvojuši emocionāli, fizisku vai seksuālu vardarbību var bieži šaubīties un baidīties vai par to kādam pastāstīt. Neziņa par to, kas notiks pēc tam var būt ļoti satraucoša. Atklāt, ko esi piedzīvojis, var būt ļoti grūti, bet šis solis ir svarīgs ceļš uz nepieciešamā atbalsta un palīdzības saņemšanu un pats galvenais, lai tu būtu drošībā. Reizēm ir īpaši grūti par notikušo kādam pastāstīt, ja pāri nodarījis kāds tuvinieks. Tev nav vienam jātiek galā ar šo situāciju.
Kas ir seksuāla vardarbība?
Seksuālā vardarbība ir tad, kad kāds pieskaras tev vai piespiež darīt lietas, kas liek justies nepatīkami, neērti vai mulsinoši. Tas var būt nevēlami pieskārieni vai piespiešana darīt vai skatīties seksuāla rakstura darbības, tostarp internetā.
- Nevienam nav tiesību tevi aizskart
- Ja jūties neērti vai baidies no kāda uzvedības, uzticies šai sajūtai. Pat ja šī persona saka, ka tas ir normāli, tā notiek ar visiem, vai mēģina likt tev domāt, ka tas ir tava vaina, vai ka pats to vēlies – tā nav taisnība. Lai ko arī kāds teiktu, seksuāla vardarbība nekad nav tava vaina.
- Seksuālā vardarbība nav atkarīga no vecuma; tā var notikt ar jebkuru, neatkarīgi no tā, vai tas ir pieaugušais, vai tava vecuma bērns.
Kam es varu pastāstīt
Mēs zinam, ka reizēm bērniem pāri nodara kāds tuvs cilvēks, kāds cilvēks ģimenē, vai skolā un var būt grūti saprast, kam lai pastāsta, tāpēc padomā par cilvēkiem savā dzīvē un pastāsti uzticamam pieaugušajam: tas var būt vecāks, skolotājs, skolas psihologs vai cits pieaugušais, ar kuru jūties ērti runāt. Ja tu neesi pārliecināts par to, kam pastāstīt, ir arī palīdzības tālruņi, kur tu vari zvanīt anonīmi (bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis 116111)
Kur vērsties pēc palīdzības
- Ja nepieciešama tūlītēja palīdzība, aicinām nekavējoties vērsties policijā. Valsts Policijas tālrunis: 110
- Bezmaksas diennakts palīdzības dienests, kas sniedz profesionālu psiholoģisku palīdzību un atbalstu krīzes situācijās. Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis: 116111